Alarmy, Domofony, Kamery Przemysłowe Automatyka Bram Wjazdowych i Garażowych, Ogrodzenia Kolektory Słoneczne, Klimatyzatory, Mechaniczna Wentylacja Instalacje Elektryczne, Centralne Odkurzacze
Szybki kontakt

telefon kontaktowy:

662 18 75 66

660 20 00 94
e-mail:

dominel@dominel.pl

WYSZUKAJ

Alarm - skuteczny obrońca

Niestety, minęły czasy, w których mogliśmy czuć się w pełni bezpiecznie we własnym domu i na posesji, a także pozostawić dobytek bez dozoru, nie obawiając się, że po powrocie spotka nas przykra niespodzianka.

Mamy wielkie szczęście jeśli możemy liczyć na dobrych sąsiadów, ale to zwykle za mało, by - w niektórych sytuaciach- ochronić dom i należycie zadbać o zgromadzone w nim mienie. Trzeba zadbać również o inne zabezpieczenia, zwłaszcza gdy dom stoi z dala od innych, ale - jak pokazuje doświadczenie- nie tylko wtedy. Jednym z najpopularniejszych obecnie rozwiązań chroniących dom, mienie i mieszkańców jest instalacja alarmowa połączona z monitoringiem. Alarm bez monitoringu to często wyrzucone pieniądze.

Decydując się na zainstalowanie alarmu, musimy zlecić opracowanie projektu, zadbać o jego prawidłową realizację i zatroszczyć się o to by intalacja była w pełni funkcjionalna.

Cała instalacja alarmowa ( kable, puszki) powinna znajdować się w strefie chronionej. Trzeba ją wykonać tak, aby mogła być łątwo uszkodzona - zarówno w sposón niezamierzony jak i przez intruza. Część prowadzona poza obszarem chronionym powinna przebiegać w rurkach ochronnych. Puszki instalacyjne należy w takiej sytułacji wyposażyć w ochronę antysabotażówą.

Przewody instalacji alarmowej muszą być oddalone od przewodów instalacji elektrycznej ogólnego przeznaczenia o 40 cm, a ich przekrój musi zapewniać minimalne spadki napięcia. Mogą się krzyżować wyłącznie pod kątem prostym. Wszystkie połączenia instalacji alarmowej powinny być mocowane mechanicznie, zapewniać minimalną rezystancję styku i maksymalną rezystancję izolacji między sobą.

Do zasilania systemów alarmowych energią elektryczną trzeba stosować dwa niezależne źródła - podstawowe i rezerwowe. Z tego powodu urządzenia wchodzące wskład systemu mają własne akumulatory włączające się automatycznie w przypadku zaniku napięcia w instalacji elektrycznej chronionego budynku. Przełączanie między nimi musi następować w sposób automatyczny i nie może powodować zakłóceń pracy systemu. Urządzenia do zasilania systemu alarmowego nie mogą być wykorzystywane do zasilania innych urządzeń domu. Część instalacji ochronnej zasilana napięciem 230 V musi być bezwzględnie wykonywana przez elektryka z uprawnieniami do 1 kV.

Wyróżnia się cztery klasy systemów  - od 1 do 4 - i odpowiadajśce im cztery klasy urządzeń: A,B, C i S. Ochronę na przyzwoitym profesjionalnym poziomie zapewnia system SA3 z urządzeniami klasy C. Im wyższa klasa urządzeń , tym - niestety- także wyższe koszty.